SIHHAT Projesi Kapsamında Sağlık Çalışanlarına Yönelik Eğitimlerde

6. Tur Ankara’da Tamamlandı.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Aralık 2016’da Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi” kısa adıyla SIHHAT Projesi kapsamında sağlık personeline yönelik yürütülen eğitimlerin 6. turu 20-22 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Eğitimin açılış oturumuna katılan Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik proje hakkında detaylı bilgiler vererek yürütülen faaliyetleri ve eğitim çalışmalarını tanıttı. Kanuni Keklik ayrıca SIHHAT Projesi’nin eğitim faaliyetleri bileşeni kapsamında toplam 2520 sağlık çalışanı, 960 Hasta Yönlendirme Personeli ve 50 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanına yönelik bir program yürütüldüğünü ifade ederek eğitimlerin Kasım 2019 tarihine kadar çeşitli illerde gerçekleştirileceğinin altını çizdi. Sabah oturumu Sağlık Bakanlığı SIHHAT Projesi Eğitim Bileşeni Sorumlusu Nilüfer Avcı Işık ve Prof. Dr. Yıldız Pekşen’in sunumlarıyla tamamlandı.

 

SIHHAT Projesi Sağlık Eğitimleri kapsamında sağlık çalışanlarına kültürlerarası iletişim, iletişim becerileri, ruh sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar, stres yönetimi, üreme sağlığı, hijyen ve çevre sağlığı, bebek, çocuk ve ergen sağlığı gibi modüller işleniyor.

 

Üç gün süren eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.